Close

Park Miejski im. Franciszka Kachla

  • Home
  •  / 
  • Park Miejski im. Franciszka Kachla

Park Miejski im. Franciszka Kachla

Założony został ok. 1840r. jako park krajobrazowy na obszarze 43ha na terenach dawnych wyrobisk górniczych. Park był  wówczas głównym terenem wypoczynkowym Bytomia. Dla terenu tego zasłużył się przybyły na początku XX wieku z Budapesztu Parkdirektor Koehler, który wprowadził do parku sporo kasztanowców rosnących do dziś. Zarządca współpracujący z architektem w miejscu kawiarenki ,,Pod misiami” utworzył niewielkie zoo.

Park Miejski im. Franciszka Kachla wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1992r.

Mimo upływu 160 lat od czasu założenia parku, występujące tam drzewa i krzewy nadal rosną wzdłuż tych samych alejek. Do ciekawszych gatunków drzew spotykanych w Parku Miejskim i liczących sobie przeważnie ponad 100 lat należą: klon Ginnala, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, wierzba mandżurska, buk pospolity – odm. czerwonolistna, cis zwyczajny, dąb korkowy. Obwody niektórych pni tych drzew wahają się od 190 do 280cm.

W jego wschodniej części znajdowała się niegdyś Łaźnia Miejska. Po jej wyburzeniu tuż obok postawiono w 1932 r. istniejący do dziś funkcjonalistyczny Zakład Kąpielowy zaprojektowany przez Carla Schmidta. W głębi parku stoi gmach Urzędu Miejskiego, dawna siedziba Sądu Cywilnego. Na terenie parku znajdował się też drewniany kościół p.w. Św. Wawrzyńca (spłonął w 1982 r.). Park zamyka od północnego zachodu zespół malowniczych stawów.

Zobacz na mapie
Skip to content